Cięcie cesarkie jest dużym zabiegiem chirurgicznym i większość kobiet potrzebuje leków po porodzie.

Jak wpłynie na mnie ból pooperacyjny?

Multimodalna terapia
Ból pooperacyjny może wpłynąć niekorzystnie na karmienie oraz opiekę nad Twoim dzieckiem. Ból może wpłynąć na wytwarzanie mleka matki. Ból może utrudniać poruszanie oraz oddychanie i zwiększyć ryzyko komplikacji takich jak skrzepy krwi lub infekcje klatki piersiowej. Jest kilka opcji przeciwbólowych po cięciu cesarskim.
 
Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach.

Jaki lek otrzymam?

Podczas odzyskiwania sił po zabiegu cięcia cesarskiego, otrzymasz leki przeciwbólowe. Mogą być to różne leki (opioidy, niesterydowe przeciwzapalne, lokalne środki anestezjologiczne) i różne formy podania (zastrzyki, tabletki, zewnątrzoponowe, miejscowa infuzja).  
 
Połączenie różnych środków działa czasami lepiej niż pojedyńczy lek (multimodalna terapia) i ma mniej skutków ubocznych. Właściwy dobór pozwoli Ci na swobodny ruch tuż po zabiegu. To jest nazywane 'wczesna mobilizacja' i przyśpiesza gojenie rany i szybsze wyzdrowienie.

Niesterydowe przeciwzapalne leki: Te leki redukują różne objawy jak obrzęk, ból, stany zapalne. Są często podawane z opioidami. Mogą powodować ból brzucha, krwawienie, mogą mieć kardiologiczne skutki uboczne. Są to często stosowane: aspiryna, ibuprofen, diclofenac, naproxen.

Opioidy: Są skutecznym lekiem przeciwbólowym, uwalniają chemiczną reakcję w mózgu redukującą poczucie bólu. Mogą być podane doustnie lub przez infuzję. Możesz otrzymać pompę, którą dozujesz lek za każdym razem kiedy tego potrzebujesz. Najczęstsze skutki uboczne to problemy gastryczne, swędzenie, zaparcie, brak tchu, ryzyko uzależnienia.

Zewnątrzoponowe: lekarz poda lek przez mały cewnik w okolicy pleców. Ta technika jest bardzo wydajna, jednak jest też związana z poważnymi komplikacjami neurologicznymi, skutkami ubocznymi (jak brak ciśnienia, zatrzymanie moczu) oraz liczne błędy medyczne.

Miejscowa technika infuzyjna: pod koniec zabiegu chirurgicznego doktor umieszcza cewnik w ranie lub blisko nerwu. Przez cewnik podawany jest lek anestezjologiczny który jest wstrzykiwany. Cewnik jest podłączony do systemu infuzyjnego. Przez kolejne godziny i dni, system podaje lek do rany i działa przeciwbólowo. Lek działa w tej technice blokując sygnały bólu docierające do mózgu. Nie powoduje to skutków ubocznych senności, zaparć, utraty tchu które są związane ze stosowaniem opioidów. Lokalne środki anestezjologiczne to bupivacaine, levobupivacaine i ropivacaine.

 
Są różne opcje terapii przecibólowych. Wszystkie opcje mają swoje zalety ale i wady. Zapytaj się lekarza o różne opcje i skutki uboczne.

Czy będę mogła nadal karmić piersią stosując te leki?

Większość leków może być stosowana przy karmieniu piersią ponieważ tylko niewielka ilość dostaje się do mleka. Porozmawiaj z lekarzem.

Ta informacja jest oferowana przez BioQ Pharma.
 
Privacy policy  I  Terms of use  I  BioQ Pharma  I BE 0651.707.663